Koła pneumatyczne – co warto o nich wiedzieć?

Wózki transportowe wymagają zastosowania kół. Niektóre z nich to modele pneumatyczne, obejmujące oponę, która doskonale znosi obciążenie. Występują one w wersji z dętkową lub bezdętkową oponą oraz tarczą wykonaną ze stali, tłoczoną, malowaną bądź tynkowaną. Takie produkty muszą być odpowiednio wytrzymałe, by radzić sobie w trudnych warunkach panujących m.in. na halach produkcyjnych.

 

 

Kółka pneumatyczne mają różne średnice, w zależności od sprzętu, z myślą o którym zostały stworzone. Czasem ich tarcza jest również malowana na czerwono lub niebiesko. Istnieje wiele udogodnień wpływających na funkcjonalność wspomnianych kółek. Jednym z nich jest specjalna szara guma, która nie brudzi posadzki podczas przemieszczania się wózkiem transportowym. Kółka, aby mogły zachować swoją funkcjonalność, potrzebują również regularnego smarowania.

 

 

Kółko pneumatyczne w wielu odsłonach

 

 

Koła pneumatyczne występują w wielu wersjach, dostosowanych do konkretnych zastosowań. Mogą być malowane na różne kolory, jednak najważniejsza jest ich konstrukcja. W kołach pneumatycznych stosuje się następujące typy łożysk:

 

  • ślizgowe,

 

  • wałeczkowe,

 

  • kulkowe.

 

                                

 

Kółka mogą mieć również felgę z tworzywa sztucznego lub metalu bądź klasyczną dętkę. Są spawane, a czasem także skręcane na śruby. Każde z nich znajduje swoje zastosowanie w przypadku nieco innych sprzętów. Kółka transportowe pneumatyczne powinny znosić duże obciążenie i radzić sobie w określonych warunkach. Wiele z nich jest dostosowanych do specyficznej charakterystyki takich miejsc, jak np. zakłady przemysłowe.

 

                                                                                                         Gdzie sprawdzają się kółka pneumatyczne?

 

Kółka transportowe pneumatyczne znajdują swoje zastosowanie w wielu branżach. Najczęściej występują one w przypadku wózków do przewożenia różnego rodzaju towarów, ale nie tylko. Można zastosować je także w:

 

  • taczkach,

 

  • maszynach rolniczych.

                                          

Z tego powodu kółka są dostępne w tak wielu odsłonach. Różnią się od siebie materiałem, z którego zostały wykonane, średnicą czy systemem zastosowanym do ich stworzenia. Mowa tu m.in. o typie tarczy czy łożyska.

 

 

Na co zwrócić uwagę, wybierając kółka transportowe pneumatyczne?

 

 

 

Koła pneumatyczne powinny być dopasowane do specyfiki pracy danego zakładu czy innego miejsca, w którym wykorzystuje się wózki transportowe. Najważniejsze jest dobranie takich produktów do powierzchni. W przypadku nierównych posadzek sprawdzą się zupełnie inne modele niż w sytuacji, gdy podłoga jest idealnie gładka. Niektóre kółka pneumatyczne muszą również sprawdzać się dobrzew określonych temperaturach. Wiele z nich z powodzeniem znosi nawet 50 stopni Celsjusza. Jeśli jednak w danym miejscu temperatura jest jeszcze wyższa, konieczne okazuje się zastosowanie specjalnych modeli stworzonych z myślą o zadaniach specjalnych.

 

 

Każde kółko pneumatyczne powinno być również wykonane z wysokiej jakości materiałów. Jest to niezbędne, by zachować funkcjonalność i móc korzystać z zakupionych produktów przez długi czas. Warto pamiętać, że koła pneumatyczne znoszą duże obciążenie towarów umieszczonych na wózku. Koła pneumatyczne różnią się od siebie również średnicą. Z tego powodu należy zapoznać się z parametrami posiadanego wózka transportowego czy innej maszyny przed zakupieniem odpowiedniego egzemplarza. W innym przypadku zamontowanie danego modelu może okazać się bardzo trudne lub zupełnie niewykonalne. Trzeba pamiętać również o zaleceniach producenta dotyczących maksymalnego obciążenia.

 

 

Poniższe zdjęcia przedstawiają przykładowe rodzaje kół pneumatycznych wykorzystywanych w przypadku różnego rodzaju wózków i maszyn rolniczych.

 

                                

Czytaj także

PODSUMOWANIE TARGÓW MSV BRNO 2017
Kolejna edycja targów MSV BRNO za nami!   Międzynarodowe Targi Maszynowe to najważniejsze targi przemysłowe w Europie Środkowej, z corocznym udziałem ponad 1500 wystawców oraz 80 000 odwiedzających. Na targach...
Czytaj więcej
DREMA 2016 - MIĘDZYNARODOWE TARGI MASZYN I NARZĘDZI DLA PRZEMYSŁU DRZEWNEGO I MEBLARSKIEGO
    DREMA- MIĘDZYNARODOWE TARGI MASZYN I NARZĘDZI DLA PRZEMYSŁU DRZEWNEGO I MEBLARSKIEGO   W miesiącu WRZESIEŃ 13-16.09.2016r. Firma ZABI Sp.z o.o bierze czynny udział w międzynarodowych targach DREMA –...
Czytaj więcej
OWIJARKA DO SIANOKISZONKI
Owijarka do sianokiszonki to urządzenie niezbędne do złożenia bel, które następnie są przechowywane przez cały sezon. Takie urządzenie składa się z określonych części. Owijarki pojawiają się we wszystkich gospodarstwach, w...
Czytaj więcej
Odnawialne źródła energi - CERTYFIKAT
Bierzemy pełną odpowiedzialność za naszą planetę . Dlatego stawiamy sobie jako jeden z najważniejszych celów dbałość o środowisko oraz świadomość ekologiczną. Chcemy aby nasze działania przyniosły wymierne skutki w walce ze...
Czytaj więcej