Koła pneumatyczne – co warto o nich wiedzieć?

Wózki transportowe wymagają zastosowania kół. Niektóre z nich to modele pneumatyczne, obejmujące oponę, która doskonale znosi obciążenie. Występują one w wersji z dętkową lub bezdętkową oponą oraz tarczą wykonaną ze stali, tłoczoną, malowaną bądź tynkowaną. Takie produkty muszą być odpowiednio wytrzymałe, by radzić sobie w trudnych warunkach panujących m.in. na halach produkcyjnych.

 

 

Kółka pneumatyczne mają różne średnice, w zależności od sprzętu, z myślą o którym zostały stworzone. Czasem ich tarcza jest również malowana na czerwono lub niebiesko. Istnieje wiele udogodnień wpływających na funkcjonalność wspomnianych kółek. Jednym z nich jest specjalna szara guma, która nie brudzi posadzki podczas przemieszczania się wózkiem transportowym. Kółka, aby mogły zachować swoją funkcjonalność, potrzebują również regularnego smarowania.

 

 

Kółko pneumatyczne w wielu odsłonach

 

 

Koła pneumatyczne występują w wielu wersjach, dostosowanych do konkretnych zastosowań. Mogą być malowane na różne kolory, jednak najważniejsza jest ich konstrukcja. W kołach pneumatycznych stosuje się następujące typy łożysk:

 

  • ślizgowe,

 

  • wałeczkowe,

 

  • kulkowe.

 

                                

 

Kółka mogą mieć również felgę z tworzywa sztucznego lub metalu bądź klasyczną dętkę. Są spawane, a czasem także skręcane na śruby. Każde z nich znajduje swoje zastosowanie w przypadku nieco innych sprzętów. Kółka transportowe pneumatyczne powinny znosić duże obciążenie i radzić sobie w określonych warunkach. Wiele z nich jest dostosowanych do specyficznej charakterystyki takich miejsc, jak np. zakłady przemysłowe.

 

                                                                                                         Gdzie sprawdzają się kółka pneumatyczne?

 

Kółka transportowe pneumatyczne znajdują swoje zastosowanie w wielu branżach. Najczęściej występują one w przypadku wózków do przewożenia różnego rodzaju towarów, ale nie tylko. Można zastosować je także w:

 

  • taczkach,

 

  • maszynach rolniczych.

                                          

Z tego powodu kółka są dostępne w tak wielu odsłonach. Różnią się od siebie materiałem, z którego zostały wykonane, średnicą czy systemem zastosowanym do ich stworzenia. Mowa tu m.in. o typie tarczy czy łożyska.

 

 

Na co zwrócić uwagę, wybierając kółka transportowe pneumatyczne?

 

 

 

Koła pneumatyczne powinny być dopasowane do specyfiki pracy danego zakładu czy innego miejsca, w którym wykorzystuje się wózki transportowe. Najważniejsze jest dobranie takich produktów do powierzchni. W przypadku nierównych posadzek sprawdzą się zupełnie inne modele niż w sytuacji, gdy podłoga jest idealnie gładka. Niektóre kółka pneumatyczne muszą również sprawdzać się dobrzew określonych temperaturach. Wiele z nich z powodzeniem znosi nawet 50 stopni Celsjusza. Jeśli jednak w danym miejscu temperatura jest jeszcze wyższa, konieczne okazuje się zastosowanie specjalnych modeli stworzonych z myślą o zadaniach specjalnych.

 

 

Każde kółko pneumatyczne powinno być również wykonane z wysokiej jakości materiałów. Jest to niezbędne, by zachować funkcjonalność i móc korzystać z zakupionych produktów przez długi czas. Warto pamiętać, że koła pneumatyczne znoszą duże obciążenie towarów umieszczonych na wózku. Koła pneumatyczne różnią się od siebie również średnicą. Z tego powodu należy zapoznać się z parametrami posiadanego wózka transportowego czy innej maszyny przed zakupieniem odpowiedniego egzemplarza. W innym przypadku zamontowanie danego modelu może okazać się bardzo trudne lub zupełnie niewykonalne. Trzeba pamiętać również o zaleceniach producenta dotyczących maksymalnego obciążenia.

 

 

Poniższe zdjęcia przedstawiają przykładowe rodzaje kół pneumatycznych wykorzystywanych w przypadku różnego rodzaju wózków i maszyn rolniczych.

 

                                

Czytaj także

Zastosowanie wózków do systemów podwieszanych odpornych na wysokie temperatury od ZABI w procesach przemysłowych
W ciężkich warunkach przemysłowych, takich jak lakiernie proszkowe czy zakłady obróbki cieplnej, niezwykle istotne jest zastosowanie sprzętu, który nie tylko zwiększa efektywność operacyjną, ale również gwarantuje...
Czytaj więcej
Obudowy pod lupą, czyli wszystko o stali
Obudowy pod lupą, czyli wszystko o stali   Co to takiego? Stal –  jest stopem  żelaza z węglem plastycznie obrobiony o zawartości węgla nieprzekraczającej 2,06% co odpowiada granicznej rozpuszczalności węgla w...
Czytaj więcej
Jakie parametry kół i rolek wpływają na wydajność pracy i trwałość?
Efektywność transportu wewnętrznego zależy m.in. od właściwego doboru kół i rolek przemysłowych. Elementy te mają bezpośredni wpływ na wydajność operacyjną. Optymalizacja parametrów może przełożyć się na znaczną...
Czytaj więcej
W dniach 12.08-15.08 firma ZABI będzie zamknięta
Szanowni Klienci!   W dniach 12.08.2023r. - 15.08.2023r. (sobota, niedziela, poniedziałek, wtorek) dział handlowy oraz nasz sklep stacjonarny będzie nieczynny. Zapraszamy w środę po długim weekendzie :)    ...
Czytaj więcej